“Сырбай-заманауи ақын”

19 қыркүйекте Қостанай индустриалды-педагогикалық колледжінде “оқырман колледжі” жобасы аясында қазақ жазушысы және ақыны, Қостанай облысының тумасы, ҚР Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, көрнекті қоғам қайраткері Сырбай Мәуленовтің 100 жылдық мерейтойына арналған “Сырбай – заманауи ақын” атты әдеби кеш өткізілді.Іс шараға ТПП-ПО-2-22 тобы қатысты.

Колледж кітапханашылары жазушының өмірбаянын, оның табиғатқа, туған жерге және адамдарға деген махаббаты туралы әңгімеледі. Сондай-ақ Сырбай Мәуленов Ленинград блокадасын бұзып өту кезінде ауыр жараланғанын айтты. Астанада Президент Музейінде “Поэзия – Ар – намыс еңбегі “деп сенген ақын Сырбай Мәуленовке арналған бөлім ашылды. Мәуленов Отаны туралы, өзінің Қазақстан туралы үлкен сүйіспеншілікпен, туыстас жылулықпен, жүректен шыққан, перзенттік берілгендік пен Отанға және оның адамдарына деген сүйіспеншілік сезімімен толы сөздермен айтады.

Оның лирикасында қазақ халқының шынайы тарихы көрініс табады. Бұл ретте Ұлы Отан соғысы (1941-1945ж.) тақырыбына ерекше орын беріледі, ол экстремалды жағдайларда адамның моральдық, адамгершілік мүмкіндіктері ашылатын майдандық достықты жырлаумен ашылады. Сырбай Мәуленов ұзақ жылдар бойы тірі және құлаған батырлар туралы көптеген өлеңдер мен поэмалар жазды.

Студенттер “ақындар руынан Сырбай Мәуленов”бейнеролигін қызығушылықпен тамашалады. Әдеби кеште Сырбай Мәуленовтің “Сен соғыс туралы сұра”, “Қаңтардың дауылына оралдым”, “Керуендер жұқа тотқа тоқылған”, “Кілем” және т.б. өлеңдері шырқалды.

Шара соңында кітапханашылар Сырбай Мәуленов туралы әдебиеттерге библиографиялық шолу жасады.