Еске алу кеші «Ақынның жан-жақты таланты»

17 наурызда 2021 жылы Қостанай қаласының “Дорожный” кітапхана-филиалында Қостанай ақыны және аудармашы Әбдірахман Досовтың 75 жылдығына арналған “Ақынның көпқырлы таланты” атты еске алу кеші өтті.

Іс-шараға Қостанай индустриалды-педагогикалық колледжінің ФА-1 тобының студенттері шақырылды.

Кітапханашылар Ақынның тұлғасы мен шығармашылығы туралы әңгімеледі.

Әбдірахман Серғалиұлы атындағы Халықаралық балалар мен жасөспірімдер көркем әдебиеті байқауының дипломанты. А.н. Толстой 2005 жылы Мәскеу қаласында өткен “Алтын көпір” бірінші халықаралық аудармашылар конкурсының және басқа да республикалық, облыстық әдеби конкурстардың лауреаты, облыстық Меценаттар Клубының “Әдебиет” номинациясы бойынша “Қазына” сыйлығының бірнеше мәрте лауреаты. Әбдірахман Досов қазақ тілінен орыс тіліне аударылған атақты ақындардың өлеңдерін аударып, орыс тілді оқырманның жерлестері мен Қазақстан жерінің ұлы ақындарының дүниетанымына терең бойлауға мүмкіндік алды. Ол оқырманды қазақстандық авторлар М. Мақатаев, Ф. Оңғарсынова, А. Шаяхмет, с. Оспанов, Ж. Баязид, М. Бектемірованың шығармашылығымен таныстырды.

Іс-шара барысында “Республикам моя”, “Абайдың 150 жылдығына”, “О, моя задумчивая Родина…” атты өлеңдер оқылып, “кездесуге талантпен”атты бейнеролик көрсетілді. Қатысушылардың назарына “Метроном”, “даланың көмей әуендері”, “жүрек соғысы”, “Ай сағаты”кітаптары ұсынылды. Ақын-аудармашының Отанға деген махаббаты, оның даңқты тарихы мен өзіндік мәдениеті, өзі аударған авторларға деген терең құрмет қазір өмір сүріп жатқан жандардың жан дүниесіне бағытталған, барлығына, әсіресе жастарға арналған; сөзге қол тигізіңіз, сөзбен тазартыңыз, сезінуге және лайықты өмір сүруге үйреніңіз.