“Латын әліпбиіне көшу-тарихи таңдау” Ақпараттық сағат

6.04.22 ж. КИПК акт залында МСХ-21 тобымен колледж кітапханашылары “Латын әліпбиіне көшу – тарихи таңдау”тақырыбында іс-шара өткізді.

Латын қарпіне көшу қазақстандық жастар үшін әлемдегі ең жоғары деңгейде болу және әлем жастарымен қарым-қатынас жасау мүмкіндігі үшін өте маңызды.

Нұрсұлтан Назарбаев сәуір айында жарияланған “Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру” атты мақаласында: “Біріншіден, біз қазақ тілін біртіндеп латын әліпбиіне көшіру жұмысын бастауымыз керек. Біз бұл мәселеде бірізділіктің қажеттілігін терең түсінеміз және Тәуелсіздік алғаннан бері оны шешуге мұқият дайындалдық”. Студенттерге қойылған бірінші сұрақ: Латын әліпбиіне көшудің себептері қандай? Латын қарпіне көшудің артықшылықтары қандай? Халық латын қарпіне көшу жобасынан тек қазақ тілін ғана емес, бүкіл қазақ қоғамын жандандыруды да күтетіні түсінікті. Латыншаға көшу қазақ тілінің табиғи жағдайға оралуына ғана емес, сонымен бірге ұлттық жаңғырудың қозғаушы күшіне айналуына, осы әліпбиді пайдаланатын елдермен тығыз байланыс орнатуына, әлемдік жаңалықтар мен өзгерістерді тезірек меңгеруіне көмектеседі. Кітапханашы презентация арқылы студенттерге латын әліпбиіне көшудің артықшылықтарын түсіндірді. Іс-шара барысында студенттер сұрақтар қойып, оларға толық жауап берді, ал іс-шара соңында кітапхана қызметкерлері қатысушыларға сауалнама таратты. Студенттер сауалнаманы қызығушылықпен толтырды.

“Латын әліпбиіне көшу-тарихи таңдау”

Сондай-ақ студенттерге латын тіліндегі жарияланымдар көрмесі ұсынылды